Telefon Numarası

Telefen numarasını 3. şahıs uygulamalara vermenin mahremiyet yönünden ne gibi eksileri olur? Mesela Telegram’a veriyoruz… Bunu özgür yazılım tarafında nasıl değerlendirebiliriz?

İyi forumlar (:

Cep telefonu bir kişisel veri. Bu verinin niteliği ülkeden ülkeye değişmekle Türkiye için neredeyse gayri resmi bir kimlik sayılabilir. Bu bakımdan bu veri sadece bir iletişim sistemine değil kullanan kişiyi de işaretleyen bir konumda.

Özgür yazılımı özgürlük kümesi içinde değerlendirirsek her türlü takip sistemi bir şekilde özgürlük düşmanıdır. Takip sisteminin faydalı olması veya istenen bir durum olması özgürlük düzleminde yarattığı değişikliği ortadan kaldırmıyor. Bu bakımdan cep telefonu numarası dahil diğer tüm kişisel tanımlayıcı verileri paylaşmak özneden bir alanın aleni/şirket alanına aktarılması demek.

Kanımca cep telefonu numarası gibi aslında sadece tek bir işe yarayan bir bilginin günümüz internet yaşantısında haklı olarak istenebileceği tek bir yer bile bulunmamakta. SMS 2FA dışındaki tüm talepler genelde cep telefonunu bir kimlik/zorlaştırma aracı olarak ve verinin satış değeri için topluyor. Cep telefonu kullanmayı bu dahil başka sebeplerle reddetmiş biri olarak GSM/Akıllı cihaz kullanımının varacağı noktanın özgür yazılım ve donanımların baskın kullanımı olmadığı bir gelecekte iyi sonuç vereceğini düşünmüyorum.

Pratik olarak voip telefon numaraları ile pek çok serviste anonim kalmayı başarabilirsiniz. Bu soruna bir çözüm olmasa da bireysel olarak mahremiyetinize fazlasıyla katı verecektir.

Bir cep telefonsuz hayat başlığı açacağım forumda bir noktada vakit bulunca (=

6 Beğeni