Özgür Yazılım bir VoIP santral öneriniz var mı?

Merhaba, voip sunucu tarafında koşacak için özgür yazılım (santral) var mı acaba?

Şöyle; bulutfon aracılığı ile aldığım numaralar var, eskiden bulutfon üyeliğinde direkt santral de gelirdi ancak şimdi numarlara ayrı yıllık bedel çıkarıyorlar, santral için de ayrı bedel çıkarıyorlar. Numara sayısı, dahili sayısı ve ses kaydı yeteneklerine göre yıllık 380 Lira ile 770 Lira arasında değişiyor santral kullanım bedelleri.

Ancak; numarayı direkt bir VoIP uygulamasına bağlayınca herhangi bir santrale düşmeden arama yapma/yanıtlama çalışıyor.

Yani bunu handle edebilecek kendi deploy ettiğimiz bir VoIP santral olursa, numaraların sip bağlantılarını ona yapıp, santral ayarlarını oradan girerek yönlendirebiliriz diye düşündüm. Henüz çok detaylı incelemedim ama hem bilen varsa yardım almış olayım diye konuyu açayım dedim, ben bir şeyler buldukça da ekleme yaparım tabii :slight_smile:

Hocam Wazo ve FreePBX projeleri var, ancak yapılandırmaları Bulutfon veya Verimor gibi kolay değil, biraz uğraş gerektiriyor.

1 Beğeni

Hocam teşekkür ederim. FreePBX için biraz bakındım, DigitalOcean’a da hızlıca bir tane kurdum kurcalamak için ama dediğin gibi gerçekten çok karışık bir yapısı varmış. FreePBX 101 video serisinden bir şeyler izleyip mantığı az çok anladım ama attığın taş vs ürküttüğün kuş durumuna geldi. Fiziki bir ofis içinde yerel bir makinede kurup her masaya koyulacak bir telefon vs için mantıklı gibi ama zaten telefonu şu anda tek uca bağlıyoruz, onu da direkt SIP üzerinden istemciye bağladım numarayı şu anda öyle duruyor. Bu tip bir santral işi gerekirse de ilk aşamada Bulutfon’un sağladıkları maliyet açısından da uygun görünüyor. Sonrasına bakarız ihtiyaca göre dedim :slight_smile:

Yine de PBX olayı hayli ilgi çekici bir şeymiş, müsait zamanda kurcalamayı düşünüyorum yine :))